Murkšķu audzētava "Jaunstuči"

Murkšķis ir lielākā zemes vāvere, kas īpaši slavena ar savu ziemas miegu un spalgo svilpšanu

Pusi gada nomodā, pusi – ziemas miegā

7. augusts, 2010

Ar drāšu žogu apjoztā, betonētā, bet gaisadārziem rotātā laukumā Jaunstuču saimniecībā Alsungas pagasta Reģos mitinās 12 stepes murkšķi jeb baibaki.

Lasīt tālāk

Reģus izsolīs komplektā ar Silvijas kundzi

3. augusts, 2010

Traģiskāko ugunsgrēku Latvijas vēsturē piedzīvojusī Reģu pils kopā ar tai piegulošo saimniecību tiks izsolīta. Tā lēmusi valdība, savukārt, kas notiks ar pēdējo iemītnieku, joprojām nav skaidrs.

Lasīt tālāk

Mājdzīvnieks nav rotaļlieta

12. maijs, 2010

Lielākajai daļai – apmēram 67% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem ir kāds mājdzīvnieks. To apliecina mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras TNS Latvia veiktais pētījums. Ja mēs esam nolēmuši kļūt par kāda mājdzīvnieka saimnieku, tad ir jāatceras, ka mājdzīvnieks nav rotaļlieta – tas spēj just un par to ir jārūpējas. Ir jāatceras arī vārdi, kurus Antuāna de Sent-Ekziperī grāmatā „Mazais princis” teica lapsa Mazajam princim: "Tev vienmēr ir jābūt atbildīgam par tiem, ko esi pieradinājis."

Lasīt tālāk

Murkšķis dažādās valodās

4. februāris, 2010

Murkšķis - Marmot (plural: marmots)

Lasīt tālāk

Murkšķis sola, ka ziema ilgs vēl sešas nedēļas

3. februāris, 2010

No alas un ziemas miega izrautais Panksatonijas murkšķis Fils otrdienas rītā ieraudzīja savu ēnu, prognozējot Ziemeļamerikai aukstu ziemu vēl sešu nedēļu garumā.

Lasīt tālāk

Murkšķi Filu apdraud robots

29. janvāris, 2010

Ja 2.februārī murkšķa Fila ēna nav redzama, tad ziema atkāpjas un Ameriku pilda prieks. Tā ir bijis līdz šim, bet tagad šo tradīciju apdraud robots.

Lasīt tālāk

Reģi sāk jaunu dzīvi Gudeniekos

9. janvāris, 2010

Nodegusī pils ir palikusi pagātnē – jau divas nedēļas pagājušas, kopš Reģu pansionāta iemītnieki sākuši apgūt jaunās mājas.

Lasīt tālāk

Dzeltenā metāliskā Tīģera gada horoskops

26. decembris, 2009

2010.gads būs Tīģera jeb dzeltenā metāliskā Tīģera gads. Ko tad labu sola jaunā gada horoskopi?

Lasīt tālāk

Filma Murkšķa diena jeb Groundhog Day

13. oktobris, 2009

Laika ziņu lasītājs Fils Konnors (Phil Connors), kurš ar komandu ieradies Panksatonejā (Punxsutawney), Pensilvānijā uz Murkšķa dienas svētkiem, pēkšņi apjauš, ka dzīvo vienu un to pašu dienu pēc kārtas. Sākumā viņam tas liekas ļoti aizraujoši un viņš mēģina gūt no tā labumu, tomēr vēlāk vīrietis saprot, ka tas ir lāsts, jo visa dzīve viņam jāpavada vienā vietā, redzot cilvēkus katru dienu darot vienu un to pašu...

Lasīt tālāk

Ņujorkas murkšķis mēģina iekost mēram

3. februāris, 2009

No alas un ziemas miega izrautais Panksatonijas murkšķis Fils šonedēļ ieraudzīja savu ēnu, prognozējot Ziemeļamerikai aukstu ziemu vēl sešu nedēļu garumā. Saskaņā ar ilgāk nekā gadsimtu ievēroto tradīciju, ja Murkšķa dienā Fils nebūtu redzējis savu ēnu, tad Ziemeļamerikā ziema būtu beigusies.

Lasīt tālāk

Šarmantais rausējs

19. maijs, 2008

Valmierā, Gunāra Gulbja saimniecībā, pavasaris sākas ar stepes murkšķu (Marmota bobak) ģimeņu pieaugumu. Tautā gan vairāk iegājies sugas latīniskais atvasinājums – baibaks. Patlaban šo amizanto, pievilcīgo zvērēnu pulks krietni sarucis – aptrūcies spēka visus darbus apdarīt, jo jāaprūpē arī bišu saimes un trušu bariņš, jāapkopj prāvs dārzs. Taču, teju divdesmit gadu murkšķus audzēdams, viņš šos savus palaidņus atkodis tā, ka padomus dot gatavs jebkuram.

Lasīt tālāk

Kas jāzina, ja vēlas turēt murkšķi

2. februāris, 2008

Pieaudzis Murkšķis (kr.val. - сурок) ir 60 cm (+15 cm aste) garš, 10,3 kg smags.. Dzīves ilgums 15 gadi. Ļoti jauka rakstura un komunikabls, jau no mazotnes jāradina pie cilvēka!

Lasīt tālāk

Sveču diena jeb Svecaine, Grabenīca, Groninica, Vēja Diena, Govju diena un Murkšķu diena

28. janvāris, 2008

Sievietēm šī ir svētku diena. Nedrīkst matus sukāt, kāpostus vārīt, nedz arī adatas cilāt– tad mati stāv kā sveces, kāposti neaug un nabadzība dur kā adatas. Namamātes vāra pupas un cep karpas. Ja kādai nav ko cept, tai vajag mazliet gaļu vai miltus ielikt krāsnī, lai smarža pārietu pāri istabai. Vārīja cūkas galvu un grūstus miežus. Jāēd kāposti un gaļa, lai lini labi augtu. Jauniem cilvēkiem, lai kļūtu skaisti, jāēd dzērveņu ogas un jāsmejas, lai visu gadu būtu jautri. Uzskatīja, ka tas, kur Sveču dienā vairāk mielosies un daudz smiesies, jaunajā gadā dzīvos bagāti un būs laimīgs. Svecainē jālej sveces, lai tās būtu taisnas un gaiši degtu. Ar svētītām svecēm varēja pasargāt māju no pērkona iesperšanas. Lai no pērkona nebūtu bail, ar svētītu sveci jāapdedzina mati četrās vietās krustiski uz galvas.

Lasīt tālāk

Modē murkšķis

17. augusts, 2006

Ārzemēs aizvien populārāks mājdzīvnieks kļūst murkšķis. Līdzīgi kā suni viņu var vest pavadiņā, un dzīvnieks sargā māju. Pats labākais, ka murkšķi visu ziemu nav jābaro, jo viņi guļ ziemas miegā.

Lasīt tālāk

Nav lemts kļūt par mīlulīti

12. jūlijs, 2006

Agrāk ekskursanti tālajos pārbraucienos pa plašajām Padomju Savienības stepēm dažviet redzēja dīvainu ainu: sīki vīriņi kā sastinguši tupēja smilšainajā bezgalīgajā klajumā, priekšējās ķepiņas turot saliektas pie vēdera, un pēkšņi kā uz burvju mājienu atkal pazuda. Tie, lūk, ir stepes murkšķi jeb baibaki.

Lasīt tālāk

Laikraksts: murkšķu parādīšanās Latvijā raisa bažas

25. maijs, 2004

Aizkraukles rajonā savvaļā iedzīvojušies stepes murkšķi, un tas raisa bažas par jaunu sugu izplatīšanos Latvijā, otrdien (2004.25.05.) raksta laikraksts «Diena».

Lasīt tālāk

Nekļūdīgais barometrs Fils

2. februāris, 2002

Katru gadu 2. februārī mazā ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņa kļūst par Meku slavenā murkšķa Fila cienītājiem – tieši šajā dienā mazais zvērēns jau 117. gadu pavēstīs, vai drīzumā gaidāms pavasaris vai arī būs gara ziema

Lasīt tālāk

Sveču dienā sveces svečojas

2. februāris, 2002

Sveces gaisma ir mīlīga, nomierinoša un romantiska. Dažkārt rodas sajūta, ka caur vienmērīgi pulsējošo uguns blāzmu iespējams sarunāties ar debesīm, līdz ar liesmu ļaujot izplēnēt drūmām domām vai sliktiem vārdiem.

Lasīt tālāk

Murkšķa diena

18. februāris, 2000

Tieši tā - nemeklējiet ciparus kalendārā, neklausieties laika ziņas radio un, ja gadījumā tieši šobrīd ārā lielām, baltām pārslām snieg - neticiet. Tas viss ir blēņas! Īstenībā pavasaris ir klāt! To gluži konfidenciāli, bet autoritatīvi apgalvo Rīgas Zooloģiskā dārza Informācijas dienesta darbinieki, kuri to savukārt uzzinājuši no visdrošākajiem avotiem

Lasīt tālāk

Liela jezga ap mazu murkšķi

10. februāris, 1999

Iedomājieties, ka pieauguši cilvēki Amerikā katru gadu 2. februārī kuplā skaitā dodas uz kalniem, kur nostājas pie kāda murkšķa alas un gaida, kamēr šis dzīvnieks līdīs laukā, lai novērotu, vai viņš nobīsies vai nenobīsies no savas ēnas (it kā apkārtstāvošais bars nevarētu nobiedēt jebkuru dzīvu radību zemes virsū). Absurds?

Lasīt tālāk

Murkškis ceļo no Japānas uz Ameriku

20. jūnijs, 1998

Kāda ASV kompānija kuģa kravā no Japānas kopā ar preci saņēma arī mazu pūkainu murkšķi.

Lasīt tālāk

Baibaks – Mīlulis `91

10. decembris, 1991

Pagājušo nedēļu varētu nosaukt par Baibaku nedēļu. Pēc mūsu aptuvenām aplēsēm, vismaz piektā daļa Latvijas pilsoņu par visu vari vēlas iegādāties stepes murkšķus jeb baibakus.

Lasīt tālāk

Jaunumi

16. maijs, 2020

Tas brīdis ir pienācis un beidzot no šodienas murkšķi uzsāk tūrisma sezonu, protams, ievērojot distanci un visus pārējos ieteikumus, lai mēs pasargātu viens otru. Vēlams savu vizīti iepriekš pieteikt, zvanot uz tālruni 26020002. Gaidīsim ciemos!


1. maijs, 2020

Ņemot vērā, ka Latvijā izsludināta ārkārtas situācija saistībā ar COVID-19 pandēmiju, murkšķu audzētava “Jaunstuči” ir slēgta apmeklētājiem līdz ārkārtas situācijas atcelšanai 2020.gada 12.maijam. Tāpēc murkšķu vērošanas sezona šogad netiks uzsākta ar 1.maiju, kā tas ir bijis citus gadus. Būsim atbildīgi gan pret apkārtējiem, gan arī dzīvniekiem.


14. maijs, 2014

Lauku ceļotājs aicina pilsētniekus uz laukiem 16.-18. maijā, kad notiks akcija "Atvērtās dienas laukos". Tā ir iespēja pavadīt pārsteidzošu nedēļas nogali ar ģimeni, draugiem vai darba kolektīvu, apbraukājot visdažādākās ražojošās saimniecības laukos, lai atklātu sev jaunus – gan interesantus, gan garšīgus lauku labumus.